Działanie niezależne od operatorów komórkowych

Krótkofalówki to przenośne radiostacje, które pracują w zakresie od 3 do 30 MHz. Wiele osób się zastanawia, po co komu krótkofalówka, skoro każdy posiada telefon komórkowy. Jednak okazuje się, że nawet w obecnych czasach tego rodzaju urządzenia mają swoje zastosowania. Jeszcze jakieś kilkanaście lat temu rozmowy telefoniczne były bardzo drogie. Dzisiaj pomimo coraz większej konkurencji, ich koszt został zredukowany i to diametralnie. Możemy liczyć na naprawdę tanie rozmowy. Jaką konkurencję stanowią krótkofalówki, które są nazywane radiotelefonami lub walkie-talkie?

Odpowiedź jest łatwiejsza, niż się wydaje. Krótkofalówki marki Baofeng działają w sposób niezależny od operatorów komórkowych. Doświadczyliśmy pewnie jakiegoś przykrego zjawiska braku zasięgu w naszym telefonie komórkowym. Zdarza się to dosyć często, gdy przebywamy w jakimś odludnym terenie. Na pewno radiotelefon nie zastąpi naszego telefonu komórkowego, ponieważ z krótkofalówki nie da się wykonywać przecież połączeń na abonenckie numery. Pomimo wszystko daje on możliwość łączności nawet w sytuacji, gdy cała infrastruktura telefonii komórkowej przestanie zupełnie działań. Komórki przez nas używane to właśnie radiotelefony, tylko takie, które pracują na innych częstotliwościach. Łączą się ze sobą przy pomocy stacji bazowych. Mają dzięki temu dużo większy zasięg. Zwykła krótkofalówka nie korzysta z żadnych pośredników, tylko łączy się bezpośrednio z innymi radiotelefonami. Ich sporą zaletą jest fakt, że nie musimy się wcale martwić o abonament, doładowania konta oraz także innego rodzaju opłaty. Dzięki niezależności krótkofalówki są darmowe w użytkowaniu.

Komu się przyda radiotelefon?

Tak naprawdę radiotelefon jest doskonałym sprzętem. Ceniony jest głównie przez osoby, które pasjonują się survivalem. Krótkofalówka zapewnia stałą łączność nawet w kryzysowych sytuacjach jak wojna czy klęska naturalna. Między innymi za to właśnie jest ceniona. Pomimo wszystko z krótkofalówki pożytek może mieć także przeciętny Kowalski. W jakiej sytuacji? Na przykład podczas wyprawy na grzyby. W lesie możemy się łatwo zgubić, a nasze telefony komórkowe w lasach tracą zasięg. Dzięki dobrej krótkofalówce możemy się skontaktować z innymi osobami, z którymi się wybraliśmy na grzyby oraz zapytać o drogę. Szczególnie gdy jeździmy do różnych lasów.

Wybór krótkofalówek jest ogromny. Znajdziemy zarówno tańsze modele, jak i nieco droższe. Wybór należy tylko i wyłącznie do nas.