Niskie a może za kostkę?

Zmienność nachylenia terenu, jak i samego podłoża sprawia, że góry nam nie wybaczą błędnego wyboru obuwia. Dlatego należy sięgać zawsze po takie, które nam zapewnią maksimum bezpieczeństwa i komfortu, nawet podczas wędrówek całodniowych. Jakie powinny być buty idealne na eskapady górskie? Na pewno na dłuższe trekkingi poleca się buty wysokie. Z kolei buty krótkie są odpowiednie na lekkie wypady. Większość wędrowców woli wyższe buty. Czują się w nich bezpiecznie nawet w trudnym terenie. Gdy wybieramy obuwie, musimy wziąć pod uwagę również ciężar naszego plecaka, z którym się wybieramy na wędrówkę. Gdy planujemy ze sobą zabrać spory ekwipunek, to wybierzmy buty z bardzo dobrą amortyzacją, dzięki której nie będziemy kompletnie czuć przeciążenia oraz za kostkę tak, aby nasze stopy posiadały dodatkową stabilizację. Element kluczowy w przypadku butów jest ich tylna część. Dobra podeszwa oraz boczne fragmenty konstrukcji powinny zabezpieczyć kostkę i minimalizować tym samym ryzyko wystąpienia pewnych groźniejszych kontuzji.

Rozmiar butów


Gdy wybieramy rozmiar butów, to weźmy pod uwagę intensywność aktywności oraz także porę roku. W ciepłe dni nie zakładamy grubych skarpet. Nie musimy wybierać większych niż zwykle butów. Jednak z pewnością nasze stopy po wysiłku nieco opuchną. Gdy nie weźmiemy tego pod uwagę, to możemy nieco się rozczarować. Po prostu wybór zbyt małych butów poskutkuje poważnymi obtarciami oraz poczuciem pewnego dyskomfortu, które zmieni przygodę w jakieś nieprzyjemne wspomnienie. Musimy pamiętać, że buty zbyt duże zwiększają ryzyko kontuzji. Takie buty nie zapewniają nam odpowiedniej stabilizacji. Gdy wybieramy buty w góry, to koniecznie poradźmy się eksperta. Na pewno poleci nam buty od producenta Merrell Moab (https://www.specshop.pl/firm-pol-1541746826-Merrell.html).

Pamiętajmy o tym, że buty górskie mają za zadanie chronić nasze stopy przed skręceniami, a następnie przed panującymi warunkami atmosferycznymi. Wraz z wiekiem doceniamy coraz bardziej amortyzację, która chroni stawy przed mikro urazami. Bardzo ważna jest wewnętrzna wkładka. Zwiększa ona amortyzację oraz komfort. Jest to bardzo ważne podczas wędrówek górskich. Musimy zwrócić także uwagę na zewnętrzną podeszwę, aby była twarda i zapewniała stabilizację na terenach zróżnicowanych. W ofercie producenta Merrell Moab znajdziemy specjalne podeszwy, które zapewniają przyczepność oraz stabilizację na różnego rodzaju podłożu. Zainwestujmy w buty dobrej jakości, a nie będziemy tego zakupu żałować.