Moda na aktywne spędzanie czasu zatacza coraz szersze kręgi. Pasjonatom rekreacji na wolnym powietrzu nie wystarczą jednak spokojne wędrówki górskie. Ludzie pragną wyzwań i przygody. Bardzo popularne stają się w związku z tym wyprawy o charakterze survivalu.

Biegi długodystansowe w zakresie dystansów ultra w ciężkich terenach górskich mają szerokie grono fanów. Każda taka wyprawa, aby była bezpieczna, musi zostać odpowiednio przygotowana, szczególnie pod względem sprzętowym. Sprzęt turystyczny to tak naprawdę technologie tekstylne i sprzętowe, które mają pochodzenie militarne. Wielu ludzi pasjonuje się również militariami, ze względu na ich wartość historyczną.

Moda na aktywne spędzanie czasu zatacza coraz szersze kręgi.

Militaria w turystyce

Armia to prekursor nowych wynalazków, które po pewnym czasie odnajdują swoje miejsce w życiu zwykłych cywilów. Dzieje się tak dlatego, że sprzęt militarny musi być niezwykle funkcjonalny, lekki i kompaktowy. Żołnierze, często funkcjonują w ekstremalnych warunkach pogodowych, przenoszą sprzęt na duże odległości, podróżując na własnych nogach. Są to powody, dla których wymyślone zostały technologie tekstylne takie, jak membrany wodoodporne i wiatrochronne, które znamy jako uzupełnienie funkcjonalności kurtek trekkingowych, chroniących przed zimnem i deszczem oraz zatrzymujących ciepło blisko ciała. Bielizna termoaktywna to również technologia pochodząca z armii. Militaria użytkowe, które na dobre zadomowiły się w ekwipunku pasjonatów biwaków oraz szkół przetrwania to:

  • latarka czołowa
  • scyzoryk
  • menażka
  • buty z wysoką cholewką za kostkę, stabilizujące stopę
  • liofilizowana żywność
  • śpiwór
  • lornetka.

Militaria w historii

Wojskowe życie i jego historia to historia konfliktów zbrojnych od czasów starożytnych

Wojskowe życie i jego historia to historia konfliktów zbrojnych od czasów starożytnych. Wielu ludzi lubi spędzać czas wolny w grupach rekonstrukcyjnych, których działalność jest świetną i widowiskową lekcją historii dla dzieci i dorosłych. Rekonstruktorzy odtwarzają lub odkupują repliki broni z danej epoki historycznej. Posiadają także historyczne mundury, charakterystyczne dla przeszłych czasów. Czasem można nawet mieć szczęście i spotkać grupy, które dysponują eksponatami motoryzacyjnymi z epoki. Coraz więcej ludzi odnajduje swoją pasję w rekonstrukcji historycznej.

Do militariów możemy zaliczyć również broń, która jest współcześnie używana przez myśliwych lub wędkarzy.

Jak można zauważyć przedmioty wymyślone w armii, dostają swoje drugie życie wśród cywilów. Ich zastosowanie i funkcjonalność doskonale rozwiązują problemy życia codziennego.