ASG to sport, który od niedawna jest ogromną konkurencją dla popularnego paintballu. Różnica między tymi dwoma grami polega głównie na rodzaju kulek wystrzeliwanych przez repliki. Kulki używane do ASG mają średnicę 6 mm i wykonane są z plastiku, podczas gdy te do paintballu są o wiele większe i wypełnione farbą. Obie te gry różnią się między sobą napędem wykorzystywanym do replik.

Replika ASG – jak działa?

Najczęściej spotykanymi replikami są te, które są napędzane elektrycznie, a także te o napędzie sprężynowym, gazowym, zasilane najpopularniejszym sprężonym dwutlenkiem węgla, albo green gazem.

Rozgrywki ASG są grą zespołową

Replika ASG jest najczęściej odwzorowaniem takiej broni jak pistolety i rewolwery zwykłe i maszynowe, strzelby, karabiny snajperskie, maszynowe i karabinki szturmowe. Najważniejszym zadaniem tych replik jest to, żeby naśladowały wiernie palne oryginały. Pozwala to w trakcie rozgrywek ASG odtworzyć dokładnie wszystkie detale działań wojennych, albo taktycznych rozgrywek, w których trzeba symulować użycie prawdziwej broni.

Dobrze wykonana replika ASG jest bardzo realistyczna i trudno ją odróżnić od pierwowzoru.

Korzyści płynące z posiadania replik ASG

Używanie replik ma wiele zalet. Pozwala nauczyć się korzystać prawidłowo z broni, oswoić się z nią, wypracować sobie prawidłowe ruchy i zachowywać bezpieczeństwo w kontakcie z nią. Z replik korzystają nie tylko uczestnicy rozgrywek ASG, ale także policja, wojsko i inne jednostki militarne. Dzięki tym replikom można w bezpieczny sposób przeprowadzić szkolenia z obsługi prawdziwej broni, a także do przeprowadzenia taktycznych treningów.

Replika ASG jest najczęściej odwzorowaniem takiej broni jak pistolety i rewolwery zwykłe i maszynowe, strzelby, karabiny snajperskie, maszynowe i karabinki szturmowe

Na czym polegają gra ASG?

Rozgrywki ASG są grą zespołową. Liczy się tu przede wszystkim współpraca między graczami. Powinni oni pomagać sobie nawzajem i wspierać się na każdym etapie gry. Rozgrywki ASG mogą odbywać się na kilka sposobów. Może to być:

  • strzelanie do tarcz
  • zawody w strzelectwie tarczowym, weekendowe wypady do lasu na strzelankę
  • wyjazdy na zorganizowane imprezy LARP lub Milsimy.

Larpy polegają na tym, że podczas rozgrywek odgrywa się scenariusz, który dzieje się w fikcyjnym świecie. Natomiast MilSimy to symulacje działań wojennych, które najczęściej odbywają się w terenie. Ich zadaniem jest odzwierciedlać prawdziwe warunki, które panują na polu walki. MilSimy wymagają od osób rozgrywających porządnego przygotowania, a także dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Organizowaniem rozgrywek typu LARP albo MilSim zajmują się profesjonalne firmy, które opracowują wszystkie, nawet najdrobniejsze detale rozgrywek.