AirSoft staje się coraz popularniejszym sportem szczególnie wśród osób lubiących militaria oraz ruch na świeżym powietrzu, a także rywalizację w ramach zdrowego rozsądku. Do AirSoftu potrzebna jest replika broni ASG, która najczęściej wykonana jest w skali 1:1 oraz plastikowe kulki będące amunicją, a także specjalna ochrona oczu.

Czym jest AirSoft?

AirSoft to rozgrywki drużynowe, przypominające paintball. Do gry tej używane są repliki broni ASG. Rozgrywki odbywają się według określonych zasad, które mogę być zmieniane przez organizatorów. Każda z drużyn musi stworzyć swój plan taktyczny, który uwzględnia teren, na jakim odbywać będą się rozgrywki oraz rodzaj używanej broni.

AirSoft staje się coraz popularniejszym sportem szczególnie wśród osób lubiących militaria oraz ruch na świeżym powietrzu, a także rywalizację w ramach zdrowego rozsądku

Gra może toczyć się na terenie otwartym, np. w lesie lub na polach oraz na teranie zamkniętym, jakim są zabudowania po starej fabryce. Podczas rozgrywek uczestnicy strzelają do siebie i ten, kto zostanie trafiony, musi na jakiś czas opuścić pole walki. Kulki, jakie wystrzeliwane są z broni, wykonane są z tworzywa sztucznego i mają od 6 do 8 mm.

W czasie gry nie trzeba mieć specjalnego ubrania, ale kolory maskujące mogą urozmaicić rozgrywkę. Ważne jest, aby używać tylko replik broni ASG oraz stosować profesjonalną ochronę oczu.

Rodzaje replik ASG

ASG jest bronią pneumatyczną, która występuje w następujących rodzajach:

  • sprężynowa – kulka wystrzeliwana jest przez powietrze ściskane w cylindrze za pomocą tłoka naciągającego sprężynę. Ten rodzaj broni wymaga ręcznego naciągnięcia po każdym oddanym strzale,
  • gazowe – kulka wystrzeliwana jest za pomocą gazu umieszczonego w zbiorniku, który znajduje się pod lufą. Broń ta nie musi być przeładowywana po każdym strzale,
  • elektryczne – taka broń posiada silnik elektryczny, który naciąga sprężynę i umożliwia wystrzelenie kulki. Silnik ten ładowany jest za pomocą specjalnej ładowarki.

AirSoft to rozgrywki drużynowe, przypominające paintball.

Zasady AirSoftu

AirSoft jest świetną alternatywą dla broni palnej, ale także repliki broni mogą być niebezpieczne, dlatego trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Podczas rozgrywki trzeba stosować ochronę oczu i dotyczy to zarówno strzelca jak i innych osób biorących udział w rozgrywce, ponieważ podczas trafienia kulką w oko może dojść do jego poważnego uszkodzenia. W czasie gry nie można mierzyć i strzelać do zwierząt oraz osób postronnych, które nie biorą udziału w rozgrywce, ponieważ może to zagrażać ich zdrowiu i życiu.

Zakazuje się używania repliki broni w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, ponieważ może to nieść za sobą konsekwencję prawne takie same jak podczas użycia oryginalnej broni.